Eliminacje 54. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

W tym roku Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym odbędzie się z lekkim opóźnieniem, w ostatni weekend wakacji. Zanim jednak najlepsi z najlepszych pojawią się na kazimierskim rynku, zapraszamy zespoły i solistów na 18 i 19 lipca do lubelskiego skansenu na jednoetapowe eliminacje.

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w festiwalu zachęcamy do zapoznania się z informacjami na ten temat (regulamin i karta zgłoszenia), które dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie 

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to największa tego typu impreza w Polsce. Co roku bierze w nim udział około 120 kapel, grup śpiewaczych, solistów śpiewaków i instrumentalistów oraz grup w kategorii Duży-Mały, łącznie blisko 800 osób.

Na festiwalu chronione są prawie wszystkie przejawy niematerialnego dziedzictwa kulturowego: tradycje śpiewacze i przekazy ustne, gwara zachowana w większości regionów etnicznych w kraju
w pieśniach i obrzędach, tradycje muzyczne kapel i instrumentalistów, którzy prezentują niemal wszystkie instrumenty ludowe i narzędzia muzyczne zanikające, ale charakterystyczne dla regionu oraz tańce. Zespoły inscenizują formy kolędnicze, takie jak „dunajowanie”, kusakowe i weselne, a także prezentują widowiska obrzędowe.

Warto nadmienić, że kazimierski festiwal został w 2020 roku wpisany na krajową listę dobrych praktyk służących ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.