Ku gospodarce o obiegu zamkniętym w miastach – III spotkanie LGI projektu EURE

30 października br. odbyło się III spotkanie Lokalnej Grupy Interesariuszy projektu EURE (Program Interreg Europa). Przedstawiciele miast z naszego regionu z: Lublina, Zamościa, Hrubieszowa, Lubartowa i Radzynia Podlaskiego ponownie spotkali się z nami on-line, tym razem by rozmawiać o zagadnieniach związanych z gospodarką obiegu zamkniętego w miastach.

Podczas spotkania zaprezentowano: stan prac w projekcie EURE, zwłaszcza nad opracowywanymi raportami dot. wdrażania ZIT, harmonogram działań na najbliższy semestr oraz aktualne informacje dla miast średnich tracących funkcję w pracach nad programami operacyjnymi.

Głównym punktem spotkania była prezentacja eksperta z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. Gospodarka obiegu zamkniętego w Polsce i krajach Unii Europejskiej – koncepcja i wdrożenia”, dzięki której uczestnicy na przykładach z różnych miast ze świata dowiedzieli się, jak może być wdrażana GOZ. Przedstawiciele naszych miast mogli posłuchać o japońskim mieście Kamikatsu, które w tym roku ma zredukować wytwarzane przez siebie śmieci do zera, czy włoskim mieście Cappanori, które posiada jeden z najwyższych wskaźników recyklingu odpadów w Europie. Duże zainteresowanie wśród zebranych wzbudziły takie rozwiązania jak sklepy bez opakowań, które są dostępne w Berlinie, Warszawie a nawet Lublinie, czy upcykling (proces w którym odpady stają się pełnowartościowym towarem) na przykładzie altany zbudowanej ze starych znaków, czy domków dla ptaków wytworzonych z odpadów.

Zachęcamy także do obejrzenia ciekawego, ilustrowanego filmiku, który w prosty sposób wyjaśnia, czym jest gospodarka cyrkularna.

Kolejne spotkanie Grupy poświęcone będzie błękitnej i zielonej infrastrukturze w miastach, na które już dziś serdecznie Państwa zapraszamy!