III Forum innowacji za nami

16 kwietnia br. odbyło się już III Forum Innowacji w ramach projektu EmpInno (Programu Interreg Morza Bałtyckiego 2014-2020) pod tytułem: Lubelskie Region – healthy land of food and forests. Tematem przewodnim spotkania była żywność wysokiej jakości, a w szczególności: certyfikacja żywności na rynku polskim i zagranicznym, globalne możliwości rynkowe i żywność funkcjonalna o właściwościach prozdrowotnych w oparciu o naturalne składniki.

Podczas forum prelegenci ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego zachęcali do zapoznania się z oznaczeniem jakości i pochodzenia produktów oraz wzięcia udziału w studiach magisterskich w zakresie zarządzania łańcuchem wartości w systemie żywnościowym czy płatnych stażach EIT Food dla studentów i absolwentów, którzy chcą zdobyć praktyczne doświadczenie w branży spożywczej. Inspiracją dla uczestników były również dobre praktyki powstałe w ramach inicjatywy „Podkarpackie Smaki” zaprezentowane przez przedstawiciela ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, dlaczego klaster jest tak ważnym elementem przyśpieszenia rozwoju mikro i małych rodzinnych przedsiębiorstw. Zaś w wyniku dyskusji zaproponowano utworzenie podobnej inicjatywy o nazwie „Smaki Lubelszczyzny”.

Następnie w trakcie panelu dyskusyjnego zebrani eksperci przedstawiciele branży mleczarskiej, owocowej  i naukowo-badawczej dyskutowali na temat edukacji producentów i konsumentów w zakresie bezpieczeństwa żywności, wzmocnieniu marki lubelskich gatunków jagodowych, ściślejszego powiązania prac badawczych z praktyką sadowniczą, poprawie konkurencyjności rynku przetwórczym, działaniach prozdrowotnych na przykładzie żywności personalizowanej, zdrowych produktach w tzw. „czystą etykietą”, integracji branży oraz sposobach na zwiększenie  polskiego rynku żywności ekologicznej.

Prelegentami drugiej części spotkania byli przedstawiciele Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, w tym gość zagraniczny, dr Kesheng Shu z Chin. Ekspert opowiedział  o podejściu Unii Europejskiej do obszaru biotechnologii, projektach flagowych w tym tych, realizowanych w ramach programu Horyzont 2020. Kolejni prelegenci rozmawiali o  oddolnych inicjatywach dotyczących energii, niezależności energetycznej, agroleśnictwie i europejskiej platformie drewna odpadowego.

Już dziś zapraszamy na kolejne Forum innowacji, które odbędzie się już na jesieni tego roku.

Więcej informacji o projekcie można uzyskać na stronie.