7 grudnia w Brukseli, podczas wigilijnego spotkania w Domu Polski Wschodniej, Województwo Podkarpackie przekazało koordynację nad Domem Polski Wschodniej w Brukseli Województwu Podlaskiemu. Koordynację odebrał Marszałek Województwa Podlaskiego – Jerzy Leszczyński. 

W 2018 r. prace Domu Polski Wschodniej będą przebiegać pod koordynacją Województwa Podlaskiego. Będzie to już druga podlaska koordynacja w historii tej instytucji, a pierwsza pod kierownictwem Marszałka Jerzego Leszczyńskiego, w którego ocenie Dom Polski Wschodniej w Brukseli jest doskonałym przykładem na to, że przy wielkiej różnorodności i przy często odmiennych interesach można współpracować i osiągać wspólnie postawione sobie cele. 

 – W przyszłym roku będziemy się koncentrować na obszarach, które są jednakowo ważne dla województw makroregionu Polski Wschodniej. Nasze działania dotyczyć będą rozwoju obszarów wiejskich, transportu, wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz klastrów. Będziemy kontynuować także działania zmierzające do zabezpieczenia naszych interesów w przyszłej perspektywie finansowej UE po roku 2020 ze szczególnym uwzględnieniem kontynuacji Programu Rozwój Polski Wschodniej. Nasze działania będą też wpisywały się w ton przyszłorocznych wydarzeń związanych z 100-tną rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz różnego rodzaju wydarzeń promujących kulturę, sztukę i turystykę Polski Wschodniej – mówił Jerzy Leszczyński.

Plan działań wspólnego brukselskiego przedstawicielstwa województw Polski Wschodniej na 2018 r. jest kontynuacją inicjatyw, które realizowane były w latach poprzednich. Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazły się imprezy targowe w Hamburgu i Paryżu wspierające sektor metalowy, targi Tavola w Kortrijk wspierające sektor spożywczy, oraz targi turystyczne w Brukseli Salon des Vacances. Ważnym elementem przyszłorocznych działań będą wydarzenia związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Jedną z inicjatyw o tym charakterze będzie druga edycja imprezy biegowej „Polish Run’, która w roku bieżącym okazała się wielkim sukcesem.