Współpraca na podstawie:
Umowy między Województwem Lubelskim (Rzeczpospolita Polska) a Prowincją Henan (Chińska republika Ludowa) z dnia 27 maja 2018 r.

Powierzchnia: 167 000 km2
Liczba mieszkańców: ok. 108 mln
Stolica: Zhengzhou 

Prowincja Henan (znaczy „Na Południe od Rzeki”położona w centrum kraju na południe od Rzeki Żółtej stanowi polityczne, gospodarcze i kulturalne centrum Chin od ponad 3000 lat. Z racji swojego położenia geograficznego uznawany jest za serce i arterię Chin. Lokalizacja sprawia, iż jest także jednym z najważniejszych w Chinach hubów transportowych i centrów dystrybucji materiałów. Głównymi gałęziami gospodarki jest rolnictwo, przemysł spożywczy, maszynowy i logistyka.  

Prowincja Henan jako miejsce silnie związane z początkami cywilizacji i narodu chińskiego, uważana jest za „Naturalne Muzeum Historii Chin”. Jest miejscem narodzin kung-fu, stworzonego przez mnichów ze słynnego klasztoru Shaolin. W Henan znajduje się pięć obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Jaskinie Smoczych Wrót w Luoyang, historyczne budowle w „Centrum Nieba i Ziemi” w pobliżu miasta Dengfeng, ruiny Yin Xu w okolicy miasta Anyang oraz odcinki Jedwabnego Szlaku i Wielkiego Kanału.  

Obszarami prowadzonej współpracy są logistyka, gospodarka, promocja, kultura, edukacja oraz turystyka. Wejście na chiński rynek towarów z Lubelszczyzny jest jednym z priorytetowych działań, a wsparcie władz obu regionów oferuje naszym przedsiębiorcom wiele nowych możliwości. Ogromny potencjał do współpracy stwarza połączenie kolejowe cargo na trasie Zhengzhou-Hamburg, przez Małaszewicze na Lubelszczyźnie. Suchy port przeładunkowy w Małaszewiczach stanowi pierwszą stację dla pociągów tzw. północnej nitki np. Zhengzhou – Małaszewicze/Hamburg oraz Chongqing – Małaszewicze/Duisburg. Stwarza to wiele możliwości nie tylko dla lokalnej branży logistycznej, lecz również dla rozwoju eksportu towarów pochodzących z naszego regionu.  

Ważnym elementem kontaktów jest cykliczny udział w Polsko – Chińskim Forum Współpracy Gospodarczej i Handlowej w Warszawie organizowanym przez Polsko-Chińską Izbę Handlową oraz Departament Handlu Prowincji Henan pod patronatem Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w RP, gdzie Województwo Lubelskie jest jedynym polskim samorządem zapraszanym do debaty na temat dobrych przykładów współpracy ekonomicznej między Polską a Chinami. 

Kontakty administracji Województwa Lubelskiego i Prowincji Henan przekładają się również na nowe inicjatywy, m.in. współpracę jednostek kultury, czego przykładem jest unikatowa wystawa „Trójbarwnej ceramiki z dynastii Tang (VII-X w.).  Wydarzenie to, zorganizowane przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubelskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Muzeum w Luoyang, było wyjątkową okazją do podziwiania niezwykłych dzieł, jakich miłośnik sztuki nie zobaczy w naszym kraju, ponieważ grobowa ceramika z czasów dynastii Tang jest niemal nieobecna w zbiorach polskich muzeów. 

Umowę o współpracy pomiędzy naszymi regionami podpisano w Zhengzhou maju 2019 roku. Została ona wynegocjowana ze stroną chińską a następnie uzgodniona z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. Umowa obejmuje następujące obszary współpracy: 

– współpraca gospodarcza i promocja przedsiębiorczości, 

– logistyka, 

– turystyka i kultura, 

– edukacja i współpraca uniwersytecka, 

– rolnictwo. 

GALERIA