img
19-01-2017
imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Pierwsze sprywatyzowane polskie uzdrowisko, specjalizujące się w leczeniu chorób serca i układu krążenia, ma już blisko 200-letnią historię. Lecznicze właściwości wód nałęczowskich odkryto w 1817 roku. W końcu XIX w. był to już bardzo znany kurort, ulubiony przez najwybitniejszych polskich pisarzy: Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stefana Żeromskiego. Dwaj ostatni, którzy spędzili w Nałęczowie wiele lat życia, mają tu swoje muzea. Nałęczów to miasto-ogród, położone pośród bogatych lasów i wąwozów, gdzie co rusz spotykamy przepiękne zdrojowe wille, niejednokrotnie wzorowane na domach z tatrzańskich i alpejskich kurortów. Najwięcej takich obiektów znajdziemy przy ul. Armatnia Góra (m.in. willa Podgórze, Oktawia, Czekoladka) oraz przy al. Lipowej (willa Tolin, Raj, Pod Matką Boską).
Centrum uzdrowiska stanowi rozległy Park Zdrojowy z klasycystycznym Pałacem Małachowskich (warto zwrócić uwagę na wnętrza I pietra, w tym Salę Balową, bogato zdobione sztukateriami) i innymi zabytkowymi obiektami m.in. Starych Łazienek, Sanatorium Księcia Józefa, Domku Greckiego, czy Gotyckiego. Uzdrowisko, słynące z doskonałych wód mineralnych (tutaj znajdują się wytwórnie znanych w całym kraju „Nałęczowianki” i „Cisowianki”), oferuje dziś nowoczesne basenowe centra rekreacji i hydroterapii.
We wschodniej części miasta, na Bochotnickim Wzgórzu skromny barokowy kościół parafialny fundacji Małachowskich, a tuż obok cmentarz uznawany za jeden z najcenniejszych w regionie. Znajdują się tu groby wielu wybitnych postaci związanych z Nałęczowem, m.in. założycieli uzdrowiska - lekarzy Ferdynanda Nowickiego, Wacława Lasockiego i Konrada Chmielewskiego, rysownika i autora ilustracji do "Pana Tadeusza" Michała Elwiro Andriollego, pisarki Ewy Szelburg Zarembiny, historyka Henryka Wiercieńskiego, czy inspiratorki życia kulturalnego w miasteczku i pierwszej żony Żeromskiego - Oktawii z Radziwiłłowiczów Żeromskiej.

♦ Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów” SA,
al. Małachowskiego 5, 24-140 Nałęczów, tel. (81) 501 43 56, 501 42 75.

♦ Muzeum Bolesława Prusa, Pałac Małachowskich, tel. (81) 501 45 52 

Muzeum Stefana Żeromskiego, ul. Żeromskiego 8, tel. (81) 501 47 80

Powrót do mapy

LOT Kraina Lessowych Wąwozów

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /