img
19-01-2017
imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img
img

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce to jedyne na Lubelszczyźnie muzeum – rezydencja. Mieści się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym, należącym do rodzin Bielińskich i Zamoyskich. Jest to najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie z tak autentycznym, niemal kompletnym wyposażeniem.
Niepowtarzalna atmosfera i bogactwo wystroju wnętrz pałacowych z wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku – zbiorami rodziny Zamoyskich, sprawiają, że Muzeum cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Niewątpliwym walorem Muzeum jest także kaplica pałacowa, wzorowana na Kaplicy królewskiej w Wersalu. Od kwietnia 2002 roku można także zwiedzać powozownię – z ekspozycją XIX-wiecznych powozów i akcesoriów podróżnych. W dawnej teatralni corocznie organizowane są różnorodne wystawy czasowe. Szczególną atrakcją oferowaną turystom jest Galeria Sztuki Socrealizmu, z największymi w Polsce zbiorami rzeźby oraz malarstwa i grafiki z tego okresu.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, zarządzane jest zgodnie z międzynarodowa normą ISO 9001:2000. Znakomite odrestaurowanie i utrzymanie zespołu pałacowo-parkowego oraz jego unikalnej kolekcji znalazło uznanie Międzynarodowych Komisji i zaowocowało przyznaniem Kozłówce prestiżowej nagrody – medalu Europa Nostra 1997 oraz nominacji do nagrody Europejskie Muzeum Roku 1999 (EMYA). Zabytkowy prawie 20-hektarowy park dwukrotnie został nagrodzony złotym medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
25 kwietnia 2007 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej uznał zespół pałacowo- parkowy w Kozłówce za POMNIK HISTORII.

 

 

 

 

 

 Muzeum Zamoyskich w Kozłówce cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. W ostatnich latach plasuje się w pierwszej piątce najchętniej odwiedzanych muzeów w Polsce. Każdego roku ekspozycje muzealne ogląda ok. 250 000 osób. Stale wzrasta liczba turystów indywidualnych, także zagranicznych. Oprowadzanie odbywa się w pięciu językach obcych. Swoistą atrakcją jest oprowadzanie w historycznych strojach.

http://www.muzeumzamoyskich.pl/

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /