img
09-10-2015
imieniny: Arnolda, Ludwika, Sybili
zmień rozmiar czcionki A A A
img
Lubelskie Strona główna
img

 

img

Szanowni Mieszkańcy Województwa Lubelskiego!


   Święto Plonów to ważny symbol naszej narodowej historii, dowód przywiązania do ludowej tradycji i lekcja autentycznego patriotyzmu. Daje nam poczucie jedności, uczy szacunku dla pracy, niesie radość i nadzieję na przyszłość.

   Województwo lubelskie ma szczególne powody do uroczystego dziękczynienia za płody ziemi. Ilość osób zatrudnionych w rolnictwie i przedsiębiorczości okołorolniczej, potencjał wytwórczy naszego agrobiznesu oraz osiągane wyniki ekonomiczne stanowią nasz kapitał i są źródłem autentycznej dumy. I chociaż nie zawsze przecież zdarzają się obfite zbiory, to jednak starannie pielęgnowana umiejętność wspólnego świętowania Dożynek ma znaczący wpływ na umacnianie się naszej tożsamości regionalnej i kształtowanie lokalnych społeczności.

   Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa na Dożynki Wojewódzkie, które w tym roku organizujemy w Powiecie Bialskim, w gminie Wisznice, w niedzielę 15 września.
   Jak każe stary, polski obyczaj podziękujemy Bogu za plony, Rolnikom za chleb powszedni, okażemy szacunek wszystkim, którzy pracują na roli.

                                                         Krzysztof Hetman
                                                          Marszałek Województwa Lubelskiego

 Starostowie Dożynek Wojewódzkich - Wisznice 2013


Starościna
Bożena Pilipiuk
Żeszczynka, gmina Sosnówka

Od 1986 r. wspólnie  z mężem Janem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 65 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka, obecnie stado liczy 180 sztuk bydła, dla których na 40 ha uprawiana jest kukurydza na kiszonkę. W 2012 r. w gospodarstwie wyprodukowano prawie milion litrów mleka, które skupiła Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek w Radzyniu Podlaskim. 
Od 2002 r. udój odbywał się za pomocą hali udojowej, a w zarządzaniu stadem pomagało oprogramowanie DairyPlan5 firmy Westwalia. Od lipca 2011 r. w gospodarstwie pracują dwa automaty udojowe Astronaut A4 firmy Lely, które obecnie doją 110 krów. Inwestycje te były możliwe dzięki dotacjom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które pozwoliły także na zakup m.in. ciągników i maszyn rolniczych.
Do decyzji o zmodernizowaniu gospodarstwa rodziców zmobilizowały dzieci: syn Dawid, student V roku Wydziału Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który już posiada swoje gospodarstwo oraz córka Paulina, absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, obecnie pracująca jako doradca żywieniowy. Wspólnie z mężem Wojciechem, absolwentem Wydziału Weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, wciąż wspierają rodziców i proponują im nowe rozwiązania. Gospodarstwo współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz ze szkołami rolniczymi w Jabłoniu i Kijanach. Młodzież z tych uczelni odbywa u państwa Pilipiuków praktyki zawodowe i hodowlane, ponadto w gospodarstwie odbywają się szkolenia i pokazy maszyn dla wycieczek krajowych i zagranicznych.
Bożena i Jan Pilipiukowie są wicemistrzami krajowymi konkursu „AgroLiga 2003" w kategorii rolnicy, laureatami konkursu „Złota Wiecha 2003", zajęli także m.in.: I miejsce w konkursie „Piękne, bo bialskie 2008", I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Rolnik-Farmer Roku 2011" i II miejsce w eliminacjach wojewódzkich konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo 2008". Otrzymali ponadto tytuły „Lubelskiego Orła Biznesu 2010", Lubelskiego Orła Biznesu z diamentami 2011" oraz zostali wyróżnieni „Złotym Laurem 20-lecia AgroLigi".
Pani Bożena pracuje zarówno w gospodarstwie, gdzie dba i nadzoruje zaplecze administracyjno-formalne, jest także gospodynią domu, w którym rozwija swoje pasje kulinarne i florystyczne.

 

Starosta
Stanisław Kałużyński
Kodeń, gmina Kodeń 

Absolwent Wydziału Rolniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przewodniczący Rady Gminy Kodeń oraz członek zarządu Towarzystwa Pomocy Św. Alberta, które prowadzi Dom Pogodnej Starości.
Właściciel PPUH „AVENA" sp. z o.o. w Kodniu, które zajmuje się produkcją rolną. Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 645 ha o profilu mieszanym, roślinno-zwierzęcym. Uprawia cztery podstawowe zboża i rzepak, 50% powierzchni upraw zajmuje kukurydza na ziarno. Produkcja zwierzęca to chów trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Roczna sprzedaż tuczników ras wysokomięsnych wynosi średnio 1500 sztuk.
Gospodarstwo zlokalizowane jest na słabych glebach, 78% powierzchni zajmują gleby w V i VI klasie bonitacyjnej. Mimo niskiej jakości osiąga dobre plony zbóż: żyto mieszańcowe - 7t/ha, kukurydza - 7-10 t/ha. Posiada nowoczesny park maszynowy.
Od wielu lat gospodarstwo Stanisława Kałużyńskiego bierze udział w rankingu 300 najlepszych przedsiębiorstw rolnych w kraju, organizowanym przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie, wielokrotnie plasując się w czołówce. W 2010 r. w kategorii gospodarstw na słabych ziemiach zajęło 7 miejsce, a w roku 2011 r. - 3 miejsce w Polsce.
Stanisław Kałużyński był też finalistą ogólnopolskiego konkursu „Rolnik-Farmer Roku" oraz laureatem konkursu „Dobre, bo Bialskie". Gospodarstwo kilkakrotnie zajmowało I i II miejsca oraz wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". 


 

 

 

 

 
 

 

 

  

 

 

Gmina Wisznice

 

 

 

 

 

 

Główny sponsor                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 
 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

imgUrząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin, tel. 81 44 16 600, faks 81 44 16 602
Redakcja serwisu - Departament Promocji i Turystyki UMWL 
/ Informacje o plikach cookies /