Wielki festiwal w Szczebrzeszynie

– Wielkie wydarzenia o ogólnopolskim znaczeniu wcale nie muszą się odbywać w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach, atrakcyjnych turystycznie – mówił na konferencji prasowej wicemarszałek Krzysztof Grabczuk o roztoczańskim Szczebrzeszynie, który po raz drugi będzie gospodarzem wakacyjnego Festiwalu „Stolica Języka Polskiego”. Konferencja prasowa, z udziałem organizatorów i partnerów festiwalu, odbyła się 28 lipca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Piotr Duda, prezes warszawskiej Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń oraz pomysłodawca i główny producent festiwalu podkreślił, że nie chce, aby był to tylko dobrze zorganizowany kolejny wakacyjny event, ale zależy mu na rozwoju tego wydarzenia i zrobieniu czegoś wartościowego dla Szczebrzeszyna, który jest jego rodzinnym miastem. – Już pierwsza edycja pokazała, że warto, bo festiwal od początku ma wielu zwolenników, partnerów, sponsorów, a zapraszani przez nas goście są bardzo zadowoleni z atmosfery miejsca i czasu jaki mają do dyspozycji. Nasz festiwal trwa osiem dni i każdy autor ma mnóstwo czasu na spotkania z czytelnikami – podkreśla Piotr Duda.

Program festiwalu, którego kuratorką jest Justyna Sobolewska, dziennikarka i krytyczka literacka, obejmuje spotkania autorskie oraz dyskusyjne z ponad 40 pisarzami, dziennikarzami, poetami. Będą wśród nich m.in. autor „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesław Myśliwski, twórca „Morfiny” Szczepan Twardoch, reportażysta Mariusz Szczygieł, laureatka Nike za „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk i autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski. Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. Podczas niego Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży-esejów autorki „Czarnobylskiej modlitwy” i „Czasów secondhand”. W Szczebrzeszynie pojawi się także znany ukraiński pisarz Andrij Bondar.

Z pewnością dużym wydarzeniem będzie festiwalowy wieczór poetycko-muzyczny, oparty na twórczości związanego z naszym regionem Bolesława Leśmiana. Własne interpretacje wierszy autora „W malinowym chruśniaku” zaprezentują: muzyk i poeta Adam Strug oraz zaproszeni przez niego aktorzy, m.in. Zofia Kucówna, Jerzy Trela, Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki.

Na muzycznej scenie Stolicy Języka Polskiego – wraz z przebojowym składem Mitch&Mitch oraz towarzyszeniem orkiestry i chóru – wystąpi Zbigniew Wodecki. Odbędzie się też recital Katarzyny Groniec, która zaśpiewa piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej.

Dla uczestników festiwalu zaplanowano szereg warsztatów literacko-językowych, pisarskich, muzycznych i teatralnych. Odbędą się tu również potańcówki, warsztaty kulinarne oraz spacery po okolicy literackimi i kulturalnymi śladami. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach Stolicy Języka Polskiego. Z myślą o promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży powstała Akademia Szczebrzeszyn, w ramach której odbędą się specjalne zajęcia i warsztaty prowadzone przez twórców literatury dziecięcej, m.in. Grzegorza Kasdepke, Michała Rusinka, Adama Wajraka i Zbigniewa Dmitrocę. – Efektem tych zajęć, poza oczywiście nauką i zabawą, będzie wspólnie napisana książka – zaznaczyła na konferencji Sylwia Stano, kurator festiwalowych warsztatów dla dzieci i młodzieży.

– Bardzo się cieszę z tego, że na festiwalu będą takie zajęcia, bo w dzisiejszym cyfrowym społeczeństwie korzystanie z książek, zaglądanie do nich ma dla młodych ludzi szczególne znaczenie, kształtując ich wrażliwość – podkreślił wicemarszałek Grabczuk.

W podobny sposób wypowiadał się starosta zamojski Henryk Matej, mówiąc, że mieszkańcy nie tylko Szczebrzeszyna, ale także Roztocza i Zamościa są dumni z festiwalu, który umożliwia spotkania i rozmowy z tak wieloma twórczymi i mądrymi ludźmi. Natomiast Dariusz Donica, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego zaznaczył, że to wydarzenie, zmieniające ustalony przez lata kalendarz wakacyjnych imprez w regionie, jest warte promocji ze względu na swoją wartość oraz to, że przyciąga do Szczebrzeszyna więcej gości niż to miasteczko ma mieszkańców.

II Festiwal „Stolica Języka Polskiego – Szczebrzeszyn 2016″, odbędzie się w dniach od 31 lipca do 7 sierpnia. Organizatorami festiwalu są Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń i spółka non-profit Szczebrzeszyn Akademia. Głównym mecenasem jest Alior Bank, a patronami i partnerami wydarzenia: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Starosta Zamojski.

Szczegółowe informacje i program festiwalu: http://www.stolicajezykapolskiego.pl/

oraz www.facebook.com/SzczebrzeszynFestiwal