Geodezyjna mapka w kilka klików? Już za 3 lata

Geodezyjna rewolucja na Lubelszczyźnie. W ciągu 3 lat 70% map geodezyjnych województwa lubelskiego będzie dostępna w internecie. To efekt partnerskiego projektu 20 powiatów. Władze województwa właśnie podpisały umowę na jego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Umowę z 18 lipca, wartą 187,5 mln zł, parafowali członkowie Zarządu Województwa Lubelskiego i Paweł Pikula, starosta lubelski. Kontrakt zakłada, że do grudnia 2019 roku 70% powierzchni województwa lubelskiego zostanie ucyfrowiona. W praktyce nie trzeba będzie wychodzić z domu, aby zobaczyć i ściągnąć na dysk komputera interesująca nas mapę geodezyjną lub kartograficzną.

Zdajemy sobie sprawę z wagi tego projektu, dlatego zdecydowaliśmy o jego umieszczeniu w gronie strategicznych inwestycji naszego województwa, mających największy wpływ na jego rozwój. Jestem przekonany, że na tej inwestycji skorzystają nasi mieszkańcy i przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem na Lubelszczyźnie – podkreślał tuż po podpisaniu umowy marszałek Sławomir Sosnowski.

Spore ułatwienie dla mieszkańców i inwestorów

Cyfryzacja sprawi, że skróci się droga do urzędu, a formalności związane z obsługą mieszkańców przez wydziały zajmujące się geodezją i kartografią uda się załatwić szybciej i sprawniej. Wszystko dzięki e-usługom, które zamierzają wprowadzić powiaty uczestniczące w projekcie.

Większość spraw, w tym dostęp do:

  • kartotek,
  • skorowidzów,
  • wykazów w Ewidencji Gruntów i Budynków,
  • map ewidencyjnych i zasadniczych,
  • rejestru cen i wartości nieruchomości z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, będzie możliwy w domu. Wystarczy komputer z internetem.

Co konkretnie przewiduje projekt?

Wspólne przedsięwzięcie 20 powiatów z województwa lubelskiego zakłada:  

  • wykonanie cyfrowej ortofotomapy,
  • modernizację ewidencji gruntów i budynków,
  • utworzenie baz danych Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu i Bazy Danych Obiektów Topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500-1:5000 (BDOT500),
  • cyfryzację zbiorów dokumentów i materiałów gromadzonych w Państwowym Zasobie Geodezyjnym i Kartograficznym,
  • zakup sprzętu i oprogramowania,
  • rozbudowę istniejących systemów teleinformatycznych do realizacji usług publicznych drogą elektroniczną.

W partnerstwie siła

Stworzenie spójnego zasobu geodezyjno-kartograficznego było pomysłem starostów. Powiaty porozumiały się i wspólnie wystąpiły o unijne dofinansowanie. Liderem jest Powiat Lubelski, który z powodzeniem realizował już partnerskie projekty na szczeblu powiatowym. Przykładem z poprzedniego Regionalnego Programu Operacyjnego jest tzw. „mega projekt drogowy” dotyczący budowy i modernizacji dróg lokalnych.

– Chcę podziękować przedstawicielom powiatów: bialskiego, biłgorajskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, krasnostawskiego, kraśnickiego, lubartowskiego, łęczyńskiego, łukowskiego, opolskiego, parczewskiego, puławskiego, radzyńskiego, ryckiego, świdnickiego, tomaszowskiego, włodawskiego i zamojskiego, czyli partnerom projektu, za cierpliwość, wsparcie i zaufanie jakim obdarzyli powiat lubelski. Jestem pewien, że nasza współpraca będzie przebiegała pomyślnie, a z rezultatów działań będą już wkrótce korzystali mieszkańcy naszych powiatów – zapewniał Paweł Pikula, starosta lubelski.

Wartość projektu „e-Geodezja cyfrowy zasób geodezyjny województwa lubelskiego” to 187,5 mln zł. Większą część – dokładnie 85% kosztów – pokryło wsparcie z obecnej edycji Regionalnego Programu Operacyjnego. Na pozostałe 15% złożyły się powiaty i budżet państwa.