Rybczewice ziołami pachnące

Trzecie Lubelskie Święto Ziół, czyli tzw. Dożynki Zielarskie za nami. Tegoroczną edycję zorganizowano razem z dożynkami powiatu świdnickiego 20 sierpnia w Rybczewicach. To jedna z dwunastu gmin realizujących projekt „Na Zielarskim Szlaku”, którym nasz region zawdzięcza miano zielarskiego zagłębia Polski. Warto bowiem wiedzieć, że Lubelskie zajmuje pierwsze miejsce pod względem areału upraw ziół (8 tys. ha, co stanowi aż 38% powierzchni krajowej) oraz pod względem produkcji rumianku, tymianku i kozłka. Z naszego województwa pochodzi 14,5 tys. ton, czyli ponad 42% krajowych zbiorów ziół i przypraw! Takimi osiągnięciami trzeba się chwalić. Tym bardziej, że zielarstwo to doskonała alternatywa pracy na obszarach wiejskich.

Wie o tym dobrze marszałek województwa, który od trzech lat wspiera projekt „Na Zielarskim Szlaku” i współorganizuje Święto Ziół. Cegiełką na rzecz promocji lubelskiego zielarstwa było w tym roku ufundowanie przez Samorząd Województwa Lubelskiego nagród rzeczowych dla laureatów pierwszych i drugich miejsc w konkursie kulinarnym, a także produktów tradycyjnych do degustacji i do przygotowania specjalnego pokazu na scenie. Urzędnicy marszałka przygotowali też atrakcyjne konkursy o tematyce zielarskiej z nagrodami dla dzieci oraz zaprosili do występu zespół obrzędowy „Kraina Rumianku” z Hołowna.

Najwięcej emocji budziły w Rybczewicach akcenty kulinarne, a zwłaszcza degustacje. Rozegrano tu m.in. konkurs na najlepszą tradycyjną potrawę regionalną przygotowaną z wykorzystaniem ziół. Pulę nagród rozbiło Stowarzyszenie Aktywni Razem z gminy Abramów, zajmując trzy pierwsze miejsca w kategoriach: danie mięsne (polędwiczki z ziołami), danie bezmięsne (bakłażany nadziewane) i deser (mus miętowy). Najlepszym trunkiem okazała się nalewka z pędów sosny i owoców dzikiej róży, przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich „Marysieńki” z gminy Rybczewice.

Nagrody w postaci zestawów garnków ze stali nierdzewnej i zestawów noży wręczał laureatom współgospodarz Dożynek Zielarskich, wicemarszałek województwa Grzegorz Kapusta. W imieniu marszałka Sławomira Sosnowskiego wręczył on też okolicznościowe dyplomy wyróżniającym się plantatorom ziół. Wicemarszałek miał w Rybczewicach również i inne zadanie. Wspierany przez wójt Rybczewic Elżbietę Masicz i mistrza kuchni Jacka Jakubczaka, na finał części obrzędowej ugotował on placuszki gryczane i wątróbkę drobiową z gruszką w cydrze, które momentalnie zniknęły podczas degustacji. Ziołowe frykasy wicemarszałek rozdawał razem ze Sławomirem Struskim, dyrektorem Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWL. Podczas III Lubelskiego Święta Ziół można było także zasmakować w specjałach wpisanych na ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych – cebularzach lubelskich oraz okraszonych ziołami: zupie chłopskiej fajsławickiej, jabłczance z Fajsławic i pierogach z czerwoną fasolą.

do-pobraniaDO POBRANIA

galeriaGALERIA