Rolnik Lubelszczyzny – przed finałem

Już za chwilę, bo 7 grudnia, poznamy laureatów konkursu „Rolnik Lubelszczyzny 2017”. O tytuł będzie się ubiegać 29 kandydatów – hodowców, plantatorów i sadowników z naszego regionu, którzy pozytywnie przeszli ocenę formalną i wizytację swoich gospodarstw. Czas podsumować przebieg tegorocznej edycji konkursu.

Urząd Marszałkowski już szósty raz wybiera najlepszych lubelskich gospodarzy. W tym roku, obok stałego partnera projektu, czyli Targów Lublin, konkurs po raz pierwszy współorganizuje Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego.

Jestem pod wrażeniem wysokiego poziomu rozwoju i zaawansowania technologicznego gospodarstw oraz wiedzy i doświadczenia naszych rolników – podkreślał uczestniczący w pracach komisji wicemarszałek Grzegorz Kapusta.

Przypomnijmy, że konkurs ogłoszony został 26 września. Rolnicy oraz branżowe organizacje, związki i samorządy mogły zgłaszać swoich kandydatów do 16 października. W tym terminie do urzędu trafiło 31 zgłoszeń w trzech kategoriach konkursowych, w tym 12 sadowników (produkcja ogrodnicza), 10 plantatorów (produkcja roślinna) i 9 hodowców (produkcja zwierzęca). Wszyscy przeszli pozytywnie weryfikację formalną, której dokonali urzędnicy z Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWL. Dwóch kandydatów (po jednym z kategorii produkcji zwierzęcej i roślinnej) zrezygnowało przed kolejnym etapem konkursu.

Zaproszenie do współpracy przedstawicieli Konwentu było strzałem w dziesiątkę – mówi Antoni Skrabucha, kierownik w Departamencie Rolnictwa i Środowiska, koordynator konkursu po stronie Urzędu Marszałkowskiego. – Dzięki zaangażowaniu naszych partnerów akcja zyskała większy rozgłos wśród najbardziej zainteresowanych, czyli samych rolników, których w tym roku zgłosiło się aż 31. Cieszy nas to zainteresowanie, które z jednej strony pokazuje, że w województwie nie brakuje dobrych gospodarzy, a z drugiej – pozwala świetnie wypromować lubelskie rolnictwo. A to trzyma się na niezłym poziomie mimo wielu niesprzyjających okoliczności.

Jak ostatecznie wygląda mapa zgłoszeń? Najwięcej kandydatów (pięciu) zgłoszono z północy regionu – powiatu bialskiego. Po cztery kandydatury wysłano z powiatów: lubelskiego i opolskiego, a po trzy z: chełmskiego, krasnostawskiego i łęczyńskiego. Dwóch reprezentantów ma powiat biłgorajski, a po jednym powiaty: kraśnicki, lubartowski, puławski, rycki i świdnicki. Lokalizacje naszych tegorocznych kandydatów do tytułu oraz ich specjalizacje można zobaczyć na mapie (tutaj).

Wszystkich rolników odwiedzili na miejscu członkowie kapituły konkursu, reprezentujących organizatorów, a także: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa SITO, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Wizytacje zakończyliśmy 30 listopada br. Tego dnia jury odwiedziło m.in. Ewę i Piotra Dębińskich, hodowców trzody chlewnej z miejscowości Kierz oraz Elżbietę i Mariana Bułów z Kolonii Świdnik Mały, startujących w kategorii ogrodniczej.

Przed nami obrady jurorów oraz finał konkursu. Ogłoszenie wyników nastąpi w najbliższy czwartek 7 grudnia br. o godz. 12.00 podczas gali otwarcia targów sadowniczych „Best Berries” w Targach Lublin SA w Lublinie. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w gali finałowej!

galeriaGALERIA