O lubelskim serowarstwie w Stężycy

Jakie są najlepsze technologie serowarstwa? Dlaczego warto postawić na budowę lokalnej marki serów? Co o takiej przedsiębiorczości na wsi mówi prawo? Na te i inne pytania odpowiadali prelegenci zaproszeni na Forum Współpracy Lubelskich Serowarów. Spotkanie odbyło się we wtorek 14 listopada na Wyspie Wisła w Stężycy.

Co skłoniło organizatorów do tego projektu? Optymistyczna sytuacja na rynku mleka i jego przetworów. Popyt na produkty mleczne wzrósł, a hodowcy zaczęli kupować więcej zwierząt. Obecnie Polska jest znaczącym, czwartym w Europie producentem mleka! Jego produkcja w 2016 roku w Polsce wyniosła 12,8 mld litrów, a prognozuje się, że w 2017 r. zamknie się kwotą ok. 13,3 mld litrów. Co ważne, eksperci obserwują, że w naszym kraju w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił dynamiczny, czternastoprocentowy przyrost spożycia produktów mleczarskich. Mamy m.in. stabilizację spożycia konsumpcji twarogów, wyraźny 8-proc. w ciągu trzech lat wzrost spożycia serów dojrzewających, a także wzrost wydatków budżetów domowych na desery i napoje mleczne – w ciągu trzech lat o 26 proc. Takie warunki skłaniają do rozwijania produkcji serowarskiej, która jest świetną perspektywą dla mieszkańców terenów wiejskich zainteresowanych przekwalifikowaniem lub podjęciem dodatkowej pracy zarobkowej.

Nic dziwnego, że Forum w Stężycy zgromadziło rolników, producentów i przetwórców, a także zainteresowaną tematem młodzież szkolną. Uroczystego otwarcia dokonał reprezentujący marszałka województwa Sławomir Struski – dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWL. Po nim wystąpili wykładowcy – teoretycy i praktycy zarówno z dziedziny serowarstwa, jak też marketingu  czy prawodawstwa. Prelekcję z zakresu znajomości technologii serowarstwa poprowadził Jacek Szklarek, prezes Slow Food, a tę z marketingu, logistyki, pozycjonowania produktu i budowania lokalnej marki – promotor serów zagrodowych Gieno Mientkiewicz. O formach spółdzielczości i kooperatyw opowiadał uczestnikom wiceprezes Związku Sadowników RP Tomasz Solis, a o prawnych aspektach przedsiębiorczości spożywczej na terenach wiejskich – Jakub Bińkowski, analityk Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Nie zabrakło „praktycznych” aspektów pracy serowarów – na terenie Wyspy Wisła odbyła się prezentacja producentów, a także degustacja lubelskich tradycyjnych i regionalnych serów.

Konferencja została realizowana przy współpracy Województwa Lubelskiego w ramach wspierania rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

galeriaGALERIA