Na kolejnych przystankach kulinarnego szlaku wschodniej Polski

Podkarpacki Narol i podlaski Drohiczyn to miejscowości, przez które w tym roku prowadził z podlubelskiej Bychawy kulinarny szlak wschodniej Polski. To właśnie tutaj odbyła się trzecia już edycja „wędrującej imprezy” trzech regionów. Na Podkarpaciu wydarzeniu towarzyszył XIX Jarmark Galicyjski – Smaki Roztocza (14 lipca), a na Podlasiu – Dni Drohiczyna (28-29 lipca).

Przypomnijmy, że festiwal „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski” jest wspólną inicjatywą marszałków trzech województw (lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego) i odbywa się od 2016 roku (w Lubelskiem zawsze w maju w Bychawie). Głównym jego celem jest promocja regionalnej żywności wysokiej jakości. Każdorazowo do bezpłatnego uczestnictwa w roli wystawców zapraszani są sprawdzeni wytwórcy lokalnych smakołyków z sąsiedzkich regionów. Dzięki temu mieszkańcy Lubelskiego mają okazję poznać kuchnię Podlasia i Podkarpacia, a nasi producenci wypromować rodzimy potencjał kulinarny u sąsiadów. Tak też było podczas lipcowych wydarzeń w Narolu i Drohiczynie.

Obydwu imprezom przyświecał jeden cel – przez żołądek do serca. Oprócz kiermaszów, pokazów gotowania i degustacji, organizatorzy zapewnili gościom dreszczyk konkursowych emocji. Tradycyjnie bowiem podczas każdej regionalnej odsłony festiwalu organizowany jest konkurs na najlepszy smak i najciekawsze stoisko Wschodnich Ziem Polski. W Narolu z lubelskiego menu jurorom najbardziej spodobał się sos czereśniowy firmy Vita Natura Eco Susz z Wandalina (nasz rarytas zajął tu III miejsce), a ze stoisk – ekspozycja Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice (II miejsce). Z kolei w Drohiczynie nagrodzono lody tradycyjne cukierni z Ostrowa Lubelskiego i stoisko firmy FRUX SOLIS z Mikołajówki. Obydwaj wystawcy uplasowali się na drugim miejscu podium.

Niezwykle ciekawym wydarzeniem towarzyszącym drohiczyńskiej odsłonie festiwalu była „bitwa kulinarna”, w ramach której marszałkowie i urzędnicy z trzech województw przygotowywali potrawy ze swoich regionów. Wicemarszałek województwa lubelskiego Grzegorz Kapusta ze swoją ekipą postawili na potrawy na bazie grochu i… kapusty oczywiście. Z kolei marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński przygotował zaguby, a urzędniczki z podkarpackiego, Zofia Kasperek i Dominika Skoczylas – żurek rzeszowski oraz proziaki. Sekundowały im uczennice Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach.

Atrakcjom kulinarnym w Narolu i Drohiczynie towarzyszyły tradycyjnie koncerty zespołów muzycznych oraz gwiazd wieczoru. Nowym elementem wydarzenia była prezentacja i promocja logotypu wspólnego wydarzenia promocyjnego, które mieszkańcy trzech województw wybierali podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu. Warto wspomnieć, że w Drohiczynie nastąpił swoisty mariaż dotychczasowych organizatorów – województw lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego – z częścią mazowieckiego, reprezentowanego przez Lokalną Grupę Działania „Tygiel Doliny Bugu”. Czy będzie kolejny krok w tym kierunku i czy następne edycje „wędrującej imprezy” dotrą również na Mazowsze? Czas pokaże.

galeriaGALERIA