Lubelskie w Pałacu Kultury i Nauki

Jubileuszowe 25. Targi TT Warsaw zostały zorganizowane, tak jak na początku swej historii, w Pałacu Kultury i Nauki. Obiekt, stanowiący ostatnio temat ostrych dyskusji polityków, snujących plany jego zburzenia, zdał egzamin, a wystawcy, także z Regionu Lubelskiego, cieszyli się z tłumów zwiedzających.

Dotychczasowe edycje TT Warsaw, organizowane w Centrum EXPO XXI na warszawskim Wawrze, nie zawsze zadowalały z uwagi na dużą odległość od Śródmieścia i z reguły słabe zainteresowanie mieszkańców stolicy. Tym razem było inaczej i trzy targowe dni (23-25 listopada) okazały się wielkim frekwencyjnym sukcesem. Warszawiacy chętnie odwiedzali stoisko Regionu Lubelskiego, widoczne z daleka dzięki dużym fotogramom z pejzażem Kazimierza Dolnego oraz roztoczańskiego wodospadu z okolic Suśca. Dużym magnesem były też organizowane na stoisku konkursy sprawdzające podstawową wiedzę o naszym regionie i jego turystycznych atrakcjach. Najlepsi otrzymywali zestawy materiałów i wydawnictw promocyjnych Regionu Lubelskiego oraz bezpłatne wejściówki do ciekawych miejsc i obiektów, m.in. Poleskiego Parku Narodowego, Muzeum – Zespołu Synagogalnego we Włodawie, Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

Warto dodać, że w trzydniowej targowej promocji pracowników Departamentu Promocji i Turystyki UMWL wsparli reprezentanci wielu partnerskich instytucji i organizacji z regionu: Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej, Chełmskiego Ośrodka Informacji Turystycznej, Poleskiego Parku Narodowego, Starostwa Powiatowego we Włodawie, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Lokalnych Organizacji Turystycznych – „Kraina Lessowych Wąwozów” w Nałęczowie, „Zamość i Roztocze” w Zamościu, „Roztocze” w Tomaszowie Lubelskim, „Wrota Roztocza” w Krasnymstawie, „Polesie Lubelskie” w Okunince, „Gotania” w Hrubieszowie, a także z Roztoczańskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego w Suścu i Stowarzyszenie Lubartowska 77 – organizatora ekologicznego Jarmarku Lubelskiego. Świetnym uzupełnieniem wystroju regionalnego stoiska były: makieta samolotu szkolno-treningowego Iskra z Dęblina, maskotka Chmieluś z Krasnegostawu (nie tylko ta mała na stoisku, ale także w dużej wersji, wędrująca po targowym terenie) oraz niespodzianki przygotowane przez Stowarzyszenie Lubartowska 77.

Goście odwiedzający regionalne stoisko odkrywali atrakcje Lubelskiego, stawiającego na turystykę rodzinną i aktywną, w bliskim kontakcie z naturą. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziła turystyka rowerowa, mocno promowana w ostatnich latach za sprawą Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, wiodącego także przez Lubelskie (na odcinku ponad 400 km). W targowej akcji informacyjnej i promocyjnej dużym ułatwieniem była nowa, wydana po raz pierwszy, mapa turystyki rowerowej po województwie lubelskim.

Mocny regionalny akcent miała też targowa gala, na której odbył się krajowy finał konkursu na najlepsze produkty turystyczne roku. Spośród 45 laureatów edycji regionalnych wybrano i nagrodzono Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej 10 produktów, w tym jeden z naszego regionu – Zamojska Twierdza Atrakcji. Lubelski laureat został doceniony za bogaty program udostępnienia turystom wyremontowanych, zrekonstruowanych i zaadaptowanych do nowych funkcji obiektów zamojskiej twierdzy.