Tegoroczny Festiwal Organowy odbywający się, jak co roku, w kościele Św. Rodziny w Lublinie, to Festiwal poświęcony wielkim rocznicom: 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Lublinie, 100. rocznicy śmierci Brata Alberta – Adama Chmielowskiego oraz 700-leciu miasta Lublina. Wydarzenie 28 czerwca zainauguruje koncert pn. „Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie – Jan Paweł II do młodzieży”, w którym publiczność Festiwalu zobaczy Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Robert Grudzień – dyrektor festiwalu podkreśla, że ten wybór na rozpoczęcie imprezy nie był dziełem przypadku.

Zespół od lat jest doskonałym ambasadorem kultury Lublina i regionu lubelskiego na całym świecie. Występował na wielu kontynentach i wszędzie zachwycał profesjonalizmem i zarażał optymizmem. Na ten sukces złożyło się wiele pokoleń lubelskich twórców z Wandą Kaniorową – założycielką zespołu i Ignacym Wachowiakiem jej następcą na czele. Zespół tworzą mieszkańcy Lublina, wiążąc się z nim na wiele lat – od grup dziecięcych po zespół seniorów. Z tych wszystkich powodów trudno byłoby sobie wyobrazić innych wykonawców na rozpoczęcie festiwalu odbywającego się w 700 – lecie Miasta Lublina i 30 rocznicę wizyty Jana Pawła II.

Następny koncert pozostanie w tematyce papieskiej, ponieważ przypomni artystę i społecznika, który wskazał przyszłemu papieżowi, drogę odejścia od sztuki do stanu duchownego. „Być dobrym jak chleb” to spektakl słowno – muzyczny w 100. rocznicę śmierci Brata Alberta – Adama Chmielowskiego. Wystąpią Jerzy Trela – aktor, Wojciech Trela – aktor, Ewa Warta-Śmietana – sopran, Robert Grudzień – organy, fortepian. Koncert nawiązuje do obchodzonego w 2017 Roku Św. Brata Alberta. Nie zabraknie też atrakcji dla melomanów. „Chopin na strunach” to tytuł koncertu, w którym wystąpią Maciej Strzelczyk – skrzypce, Romuald Erenc – gitara, Piotr Rodowicz – kontrabas, Kamil Wrona – fortepian.

Natomiast tydzień później będzie można uczestniczyć w jubileuszu znanego i lubianego multiinstrumentalisty prof. Georgija Agratiny z Kijowa. Wraz z nim wystąpią sceniczni przyjaciele, czyli światowej sławy skrzypek Konstanty Andrzej Kulka oraz Robert Grudzień. „Miniatury klasyczne” wykonają Piotr Sadowski – skrzypce, Ewa Sadowska – organy, klawesyn, ale największą atrakcją dla melomanów będzie Msza D – dur Antonina Dworzaka. Utwór ten usłyszymy w wykonaniu solistów i Chóru Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego „Lutnia Lubelska”.

Ciekawostką będzie też koncert dedykowany papieżowi Franciszkowi, któremu za ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży podziękują rodacy – zespół „La Fanfaria del Capitan” z Argentyny. Będzie też znany w Lublinie – spektakl słowno – muzyczny „Modlitwa która dotyka Ojczyzny – Ojciec Papieża Jana Pawła II” oraz koncert organowy w wykonaniu gości z Ukrainy: Andriya Nakonechnego – organy i Nadiyi Velychko – organy. Natomiast w programie dedykowanym pamięci papieża – Polaka wystąpi gwiazda światowych scen Małgorzata Walewska – mezzosopran i Robert Grudzień – organy, fortepian. Artystyczny dowód pamięci złożą też Św. Janowi Pawłowi II Chór Iubilaeum Lublin oraz Orkiestra Kameralna, którą poprowadzi Tomasz Orkiszewski. Finał festiwalu zaplanowano na 16 października i tu niespodzianka. Najsłynniejszy dramat Karola Wojtyły w kościele św. Rodziny na Czubach pokażą krakowscy aktorzy młodego pokolenia. W spektaklu wystąpią krakowscy aktorzy, muzykę do spektaklu opracował Robert Grudzień, a Jacek Brzeziński dokonał adaptacji dramatu.